Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


o tovare » Vysvetlivky pojmov

Vysvetlivky pojmov

 

 

A

 

ABS

Akrylonitril - butadién - styrén (ABS) je termoplast, ktorý sa používa v priemysle na výrobu pevných,  ľahkých a odlievaných výrobkov. Materiál, ktorý sa používa na výrobu škrupinky ochrannej prilby.

 

ACETÁT

Ide o vlákno, ktoré sa získava pôsobením umelých živíc na celulózu a vyznačuje sa: nízkou hmotnosťou, výbornými optickými vlastnosťami, stabilitou pri vysokých teplotách, dobrou odolnosťou voči väčšine chemických látok. Má niekoľko nedostatkov: slabú odolnosť voči oderu a poškriabaniu a v blízkosti zdroja tepla s teplotou vyššou ako 100°C hrozí riziko vznietenia.

 

AEROFRESH CONTROL

Systém, ktorý vyvinula spoločnosť Delta Plus. Vďaka ventilačnej mriežke zabezpečuje vetranie topánky v oblasti klenby chodidla a členku.

 

AEROSÓLY

Aerosól v chémii združuje všetky pevné alebo tekuté čiastočky rozptýlené v plynnom prostredí. Aerosól je rozprašovač veľmi malých čiastočiek (okrúhleho tvaru) v plyne (riziko poškodenia dýchacích ciest). Mrak je príkladom aerosólu. Môžeme tiež menovať hmlu, dym alebo zvírený
prach, ktorý vychádza pri prášení koberca.

 

AKRYL 

Syntetické vlákna podobné vlne: veľmi vysoká elasticita (nekrčia sa) , veľmi ľahké, tepelná izolácia na úrovni vlny. Vysoká odolnosť na oder a trenie. Je termoplastický, má nízke absorpčné vlastnosti, rýchlo schne.

 

AKTÍVNY UHLÍK

Aktívnym uhlíkom, absorbujúcim uhlíkom alebo lekárskym uhlíkom nazývame uhlík, ktorý sa spracováva pyrolýzou, aby sa zvýšila jeho absorpčná schopnosť. Základným používaným materiálom je často kokosový orech, ale môže to byť aj drevo, kosť alebo uhlík iného pôvodu. V zrnku aktívneho uhlíka sa nachádza sieť pórov a kanálikov s rozmermi, ktoré sú blízke rozmerom molekúl. Aktívny uhlík vytvára chemický princíp, ktorý umožňuje pohlcovať toxické molekuly plynov/pár.

 

ANTISTATIKA

Vlastnosť výrobku, ktorá bráni alebo obmedzuje tvorbu elektrostatickej elektriny. Táto požiadavka často prichádza z priemyselného prostrediam kde hrozí riziko elektrického výboja. Antistatické ochranné oblečenie je používané predovšetkým v prostredí s vysokým rizikom výbuchu, ako napr.: chemické závody, rafinérie, zbrojárske závody, bane. Takisto sú často používané na ochranu materiálov citlivých na elektrické výboje, napríklad prevádzky na výrobu elektroniky, montáž
polovodičov. Ďalej sa používajú v závodoch s kontrolovaným ovzduším, ako napríklad lakovne pre automobilový priemysel, kde je cieľom predísť vzniku čiastočiek, ktoré by sa mohli zachytiť na laku karosérie. 

 

APV

Assumed Protection Value: predpokladaná úroveň ochrany: kompletné metóda a presné zhodnotenie stlmenia úrovne ochrany sluchu
• Tlmenie podľa frekvencie (63 Hz, 125 Hz, 250 Hz, 500 Hz, 1000 Hz, 2000 Hz, 4000 Hz a 8000 Hz).
• Mean Attenuation: priemerné tlmenie všetkých 16 testovaných osôb.
• Standard Deviation: štatistická odchýlka
• Predpokladaná úroveň: minimálne stlmenie pri každej frekvencii
Tento výsledok je uvedený pred každú frekvenciu po odpočítaní hodnoty štandardnej odchýlky od priemerného stlmenia.

 

AQL

Skratky znamenajú „Priemerná Úroveň Kvality“. Norma ISO2859 určuje kontrolu vzoriek z výrobných šarží. AQL určuje maximálny počet poškodených rukavíc v balení 100 ks.

 

ARAMIDOVÉ VLÁKNA

Tepelne stabilné vlákna, ktoré sa v prvom rade používajú pri výrobkoch, ktoré majú byť odolné voči teplu (nehorľavé oblečenie). Existujú dva typy: paraaramid ako KEVLAR (odolnosť na porezanie a odolnosť na oheň a teplo) a kov-aramid ako NOMEX (antistatika a odolnosť na oheň a teplo).

 

ARCH SUPPORT SYSTEM (PODPORA KLENBY CHODIDLA)

Ide o anatomický prvok, ktorý spevňuje klenbu, zaručuje lepšiu stabilitu chodidla a vďaka nemu sa predchádza vyvrtnutiam.

 

 

B

 

BAVLNA

Prírodné textilné vlákno, ktoré vzniká z hebkých vlákien, v ktorých sa nachádzajú semená bavlny: skladá sa z asi 94 % celulózy. Vyznačuje sa predovšetkým pohodlnosťou, ľahko sa čistí a dobre absorbuje.

 

BEDROVÁ PODPORA

Bedrová podpora je súčasťou bezpečnostných postrojov a plní dvojakú funkciu, podporuje sedenie a rozkladá sily v prípade pádu, čím zabráni pôsobeniu veľkej sily v oblasti medzi nohami a ďalším javom, ktoré pád vyvoláva. Bedrová podpora nie je povinná pri postrojoch.

 

BEZPEČNOSTNÉ LANO

Ide o bezpečnostné lano, ktoré sa pripína na postroj, aby sa osoba, ktorá pracuje vo výškach, mohla pohybovať v horizontálnej rovine. Bezpečnostným lanom môže byť syntetické lano, popruh, oceľové lano alebo koľajnica. 

 

BEZPEČNOSTNÉ POSTROJE PROTI PÁDU

Prostriedok na zachytenie tela, ktorého cieľom je predchádzať pádom. Bezpečnostné postroje sú zložkou systému, ktorý blokuje pády. Sú navrhnuté tak, aby osobu udržali počas pádu a po páde v 50° uhle v porovnaní s vertikálnou rovinou.

 

BOD VSTREKOVANIA

Bod, cez ktorý lis pretláča polyetylén do formy a ktorý sa uzavrie pri vyklopení.

 

BRÚSENÁ (KOŽA)

Jemná rubová koža- štiepanka, ktorá vzniká brúsením, aby sa dosiahla vlasová štruktúra, podobne ako nubuck, ktorý sa ale vyrába z lícovej usne.

 

BUMPER CAP (OCHRANNÁ ŠPIČKA)

Ochranný kryt, ktorého cieľom je chrániť špičku podrážky pred predčasným opotrebovaním.

 

BUNDA

Bunda je krátky odev, ktorý zakrýva iba trup a sťahuje sa v páse. Dlhá bunda je alternatívou medzi bundou a parkou.

 

BUNDA (JACKET) 

Bunda je druh odevu s rukávmi, ktorý sa zapína vpredu a ktorý pokrýva trup až po pás alebo po boky.

 

BURZITÍDA

Burzitída je choroba z povolania v kolene, ktorá sa najviac vyskytuje u zváračov, pokladačov podláh a dlažby. Prejavuje sa postupným a pomalým zvýšením objemu zápalu v mazovom vačku kvôli opakovaným mikrotraumám.

 

 

C

 

CEMENTOVANIE (MONTÁŽ)

Vo všeobecnosti najpoužívanejší spôsob výroby topánok: Spočíva v nalepení podrážky na zvršok.


CEMENTOVANIE (STEHOV)

Montážny postup stehov pomocou teplovzdušného lepenia za účelom zabezpečiť nepriepustnosť stehov na povrstvených materiáloch.

 

CERTIFIKOVANÉ LABORATÓRIUM

Laboratórium schválené podľa smernice 89/686/EHS je laboratórium, ktoré je spôsobilé na: vykonávanie testov na prostriedkoch osobnej ochrany, prevádzanie skúšky typu CE (článok 10), kontrolu záručného systému kvality EC finálneho výrobku (člňanok 11a), kontrolu poistného systému kvality CE výroby pod dozorom (článok 11b). Schválené laboratórium kontrolujú kompetentné úrady členských štátov a je uvedené v oficiálnom vestníku Európskej únie.

 

 

Č

 

ČESANÁ LÁTKA

Látka, ktorej jedna zo strán alebo obidve majú chlpatý vzhľad, ktorý sa dosiahol česaním. Pri tomto úkone sa látka dáva na otáčajúci sa bubon, ktorý je vybavený kovovými tŕňmi. Táto úprava výrobok chráni a zjemní, stane sa nafúknutejším, ale menej pevným.

 

ČINENIE

Činenie transformuje hrubú kožu na činenú neopracovanú kožu, ktorá vďaka tejto úprave nepodlieha rozkladu a jej konečná a chemická úprava je stabilná.
Sú rôzne typy činenia:
• Rastlinné činenie (prírodné činidlá, výťažky z rastlín).
• Minerálne činenie (predovšetkým pomocou solí chrómu).
• Zmiešané činenie (rastlinné činenie opätovne činenie chrómom).

 

 

D

 

DECIBELY

Akustický tlak, inak povedané, intenzita alebo amplitúda zvukov a hlukov, sa vyjadruje v decibeloch (dB) a určuje hladinu, ktorá je nebezpečná pre človeka. Bezpečný prah je stanovený na 85 dB: nad túto hranicu spôsobuje bolesť a dochádza k poškodeniam. Decibely sa tiež merajú vďaka sonometru, ktorý transformuje akustický signál na elektrický prúd.

 

DEFLEKTOR

Ide o úlohu, ktorú plní prilba, keď svojím zaobleným tvarom odkláňa trasu pohybujúcej sa masy bez toho, aby ju náhle zablokovala a tým umožňuje predchádzať silným nárazom.

 

DERMIS

Koža zvieraťa, ktorá sa skladá z dvoch častí: lícová useň (vonkajšia časť) a rubová časť štiepanka (vnútorná časť). Využívaním procesu činenia sa z neho stáva koža.

 

DIELEKTRICKÉ (POSTROJE A TLMIČE PÁDU)

Dielektrický postroj a tlmič pádu, nevodivé a izolačné vďaka plastovej povrchovej úprave všetkých kovových spôn.

 

DIOPTRIA

Jednotka výkonu optických systémov, ktorá slúži na určenie miery odrazu, teda možnosti, ktorú má miesto alebo predmet, aby mohol odraziť slnečné lúče. Jednotka výkonu sa rovná obrátenej hodnote ohniskovej vzdialenosti vyjadrenej v metroch. Ohnisková vzdialenosť je vzdialenosť medzi šošovkou
alebo miestom, ktoré spôsobuje odraz, a bodom konvergencie týchto lúčov (bod, kde sa stretávajú). Zrakový systém človeka má 60 dioptrií (4O pre rohovku a 2O pre šošovku).

 

DIZAJNÉR

Osoba, ktorá navrhuje a ktorá do návrhu začleňuje technické prvky.

 

DMF

Dimetylformamid N alebo N-dimetylformamid je známe rozpúšťadlo používané v organickej chémii. DMF môže byť karcinogénna látka, hoci EPA (Agentúra na ochranu životného prostredia) nepovažuje túto látku za rakovinotvornú. Nový inovatívny proces výroby často nazývaný PU VODA, je 100 % na báze vody. Vyrobený bez rozpúšťadiel, ako napríklad DMF, čo posilňuje jeho neškodnosť.

 

DOLOMITOVÝ KAMEŇ

Dolomitový kameň je kameň na báze uhlíka, ktorý obsahuje minimálne 50 % dolomitu.
Ide o dvojitý uhličitan vápenatý a horečnatý, ktorý kryštalizuje formou kosoštvorcových hranolov (romboéder). Dolomit je teda sedimentačná hornina zložená predovšetkým z dolomitu (90 až 100 %) a kalcitu, ktoré nemajú rovnakú hustotu (dolomit: 2,87; kalcit: 2,71), a zohráva dôležitú úlohu
pri erózii horniny.
Test dolomitu, ktorý sa vykonáva dolomitovým prachom a je doplnkovým testom pre filtračné tvárové časti (EN149:2001 A1:2009), zaručuje dlhodobejšiu odolnosť voči prieniku.

 

DRILEX®

Technická podšívka, ktorá sa nachádza v športových prvotriednych topánkach. Táto podšívka sa skladá z 2 vlákien a umožňuje absorbovať pot a odstraňovať vlhkosť smerom von (protibakteriálna a protizápachová).

 

DROBIVÝ (POVRCH)

Nepravidelný, poškodený povrch.

 

DUAL GRIP

Názov opotrebovateľnej podrážky, ktorá sa vyrába kvôli tomu, aby bolo možné ponúknuť priľnavý systém pre hladké a sypké povrchy, s výstupmi po celej šírke dotykovej plochy a centrálnymi kanálikmi na odvod kvapalín.

 

DVOJITÁ HUSTOTA (PODRÁŽKA)

Dvojitá hustota znamená, že podrážka je vyrobená z 2 na seba položených častí. Spodná časť, ktorá je v kontakte so zemou, je pevnejšia, zatiaľ čo vrchná časť, pružnejšia, pohlcuje nárazy.

 

 

E

 

ECO-DIZAJN

Eeco-dizajn výrobkov, ktorých dopad na životné prostredie
je znížený na minimum. Preto počas životnosti výrobku je minimalizovaná
energia, používanie organickej bavlny a minimalizácia obalov sú prioritami.

 

EDS - ELEKTROSTATICKÝ VÝBOJ

Pri akomkoľvek kontakte a fyzickom oddelení pevných materiálov môže dôjsť k elektrostatickému výboju. Osoba alebo odev, ktorý používa daná osoba sa môže nabiť elektrickou energiou. V danom prípade môžu elektrostatické výboje spôsobiť poškodenie, ak sa osoba alebo predmet nabitý elektrickou energiou dostane do kontaktu so zariadením citlivým na elektrostatický výboj  (mikroobvody, polovodiče, plošné spoje…).
Norma EN61340-5-1 (Ochrana elektronických súčiastok pred elektrostatickými javmi) definuje všeobecné požiadavky oblastí chránených pred elektrostatickými výbojmi, EPA (ESD Protected Areas).
Aby sa odevy a obuv mohli používať v oblasti EPA a v závislosti od konfigurácie pracovného miesta, musia prejsť špecifickými testami týkajúcimi sa rozptylu elektrického náboja definovanými európskymi a americkými normami. V závislosti od výsledkov týchto testov bude na výrobku uvedené špecifické označenie elektrostatického výboja. Iné OOPP (rukavice, ochrana hlavy a systém pre prácu vo výškach) nie sú uvedené v tejto norme.

 

ELASTAN

Naťahovací materiál vyrobený zo syntetických elastomerových nití. Elastan je vždy mixovaný s inými vláknami, aby mala látka nasledovné vlastnosti: hebkosť, elastickosť a nekrčivosť.

 

ELEKTRICKÝ OBLÚK

Elektrický oblúk je viditeľný elektrický prúd v nevodivom médiu ( plyn, vzduch, vákuum...). Oblúk sa vytvára keď nevodivý materiál ionizuje, čo sa deje v prípade, keď je nablízku vodivý povrch. Pozícia elektrického oblúku je stabilná: keď si našiel najkratšiu cestu, tak tam zostane (princíp minimálnej energie). Najväčší problém pri oblúkovom zváraní je uchovať oblúk pri kontinuálnom pohybe aj napriek tomu, že emitujúca plocha (alebo skôr prijímacia plocha) je často pod uhlom. Zváranie elektrickým oblúkom produkuje veľké množstvo lokálneho tepla, ktoré generuje tavenie materiálov čo vytvára po ochladení pevný spoj.

 

ELEKTRICKÝ VÝBOJ

Pri elektrickom výboji dochádza k popáleniu elektrickým oblúkom bez toho, aby telom prešiel elektrický prúd. Ide o povrchové poranenia pokožky, ktoré v prvom rade postihujú ruky a tvár.
Ochranu zabezpečuje polykarbonát hrúbky >1,4 mm. Najlepšiu ochranu poskytuje štít na tvár.

 

ERGONÓMIA

Náuka o metodickej organizácii práce a prispôsobenia ochranných prostriedkov podľa anatomických možností človeka.

 

EURÓPSKA SMERNICA

Smernica je právna norma spoločenstva, ktorú schvaľuje Rada Európskej únie sama alebo v istých prípadoch spolu s Parlamentom. Zaväzuje členské štáty, ktoré musia daný cieľ dosiahnuť, no ponecháva im možnosť vybrať si prostriedky a formu, akou daný cieľ dosiahnu v lehote, ktorú stanovila Rada.

 

 

F

 

FILTRAČNÝ PRÍSTROJ

Typ prístroja na ochranu dýchacích ciest, ktorý sa používa buď pri pozitívnom tlaku (asistovaná ventilácia) alebo pri negatívnom tlaku (samovoľná ventilácia).

 

FINÁLNA ÚPRAVA

Finálna povrchová úprava niektorých látok alebo nití, ktorej cieľom je dodať látkam a nitiam špeciálne vlastnosti, ako napríklad nehorľavosť, antistatickosť, odolnosť voči vode, atď...

 

FLANEL

Ľahko česaný materiál, mäkký a chlpatý na dotyk, pôvodne vyrábaný z vlny.

 

FLIS

Hrubá a mäkká látka, česaná na oboch stranách.

 

FLIS

Česaný efekt na jednej alebo obidvoch stranách za účelom dosiahnutia mäkkého povrchu ako zamat. Polar flis poskytuje bezkonkurenčný komfort vďaka jeho ľahkosti, mäkkosti, priedušnosti elasticite.
Keďže tento druh materiálu neodoláva vetru, boli vyvinuté polar flis a mikropórne membrány.

 

FLIS (PODŠÍVKA)

Podšívka z flisu za účelom zvýšenia teploizolačných vlastností.

 

FLOCK (FLOKOVANIE) 

Povrchová úprava - nanesenie bavlnených vlákien. Flokovanie poskytuje príjemný a mäkký kontakt a redukuje potenie.

 

FLUKTUJÚCI

Hluk, ktorého výkyvy sú počas doby merania oveľa vyššie ako 5 dB.

 

FORMA

Forma je základ pri navrhovaní topánok, aby sa určil všeobecný tvar a ich vlastnosti, či dobre sedí na nohe. Pri návrhu je z dreva a potom pri výrobe z umelej hmoty. Veľkosť topánky určuje dĺžka chodidla, obvod členku, šírka chodidla, výška priehlavku, ktoré zároveň slúžia aj na vytvorenie formy.

 

FPA

Určený ochranný faktor.
Vzorec, ktorý umožňuje definovať úroveň ochrany pri práci 95 % operátorov vyškolených na používanie ochranných dýchacích prístrojov alebo ODP a po kontrole správne používať správne udržiavaný a nastavený prístroj. Maximálna koncentrácia vystavenia zodpovedá: FPA x VL.

 

FPN

Nominálny ochranný faktor.
Vzorec, ktorý umožňuje definovať ochrannú úroveň pri používaní masky na ochranu dýchacích ciest, a to v skúšobných podmienkach stanovených normou: FPN = 100 / FTI (%).
Maximálna koncentrácia vystavenia zodpovedá: FPN x VL.

 

FREKVENCIA

Frekvencia sa vyjadruje v hertzoch. Dokážeme počuť iba zvuky, ktorých frekvencia sa nachádza medzi 20 a 20 000 Hz.
Pri frekvencii medzi 20 a 200 Hz je počúvaný zvuk hlboký. Pod touto frekvenciu sú infrazvuky.
Pri frekvencii 2 000 a 20 000 Hz je počúvaný zvuk ostrý, a nad touto frekvenciou sú ultrazvuky.

 

FRÉZOVANIE

Úkon, ktorý spočíva v stenčovaní kože, aby spájaná časť nebola hrubá.

 

 

G

 

GUMA

Syntetický elastomer vyrobený z ropy, ktorý má elastické vlastnosti a je trvácny. Výhodou tohto materiálu je, že ponúka také mechanické vlastnosti, ktoré ponúkajú dobrú priľnavosť, dobrú odolnosť voči oderu, pri styku s teplom, olejmi a mastnými látkami.

 

 

H

 

HACCP

Hazard Analysis Critical Control Point. Ide o metódu na kontrolu kvality v potravinárskom prostredí, ktorá umožňuje:
• identifikovať a analyzovať nebezpečenstvá spojené s rôznymi etapami
výrobného procesu potravinárskych výrobkov,
• definovať prostriedky požadovanej kontroly,
• zabezpečiť, aby sa tieto prostriedky použili efektívne a účinne.
Ide o systematický a racionálny prístup na odstránenie mikrobiologických, fyzikálnych a chemických nebezpečenstiev týkajúcich sa potravín.

 

HLINÍKOVÁ (PODŠÍVKA)

Hliníková podšívka, DELTALU, vo vnútri oblečenia pôsobí ako skutočná bariéra, ktorá slúži ako ochrana proti chladu a vetru. Vyznačuje sa svojim tepelne izolačným výkonom a nízkou hmotnosťou.

 

HML

High Medium Low: 3 hladiny frekvencií.

 

HYDROFILNÝ- ABSORPČNÝ

Absorpčná látka je zložená z materiálov, ktoré absorbujú vodu (napr: bavlna, vlna...).

 

HYDROFÓBNY - VODEODOLNÝ

Vodeodolná látka je zložená z materiálov, ktoré neabsorbujú vodu. (napr.: polyamid, akryl, polyester…).

 

 

CH

 

CHLÓROVANÉ (RUKAVICE)

Proces prania latexových rukavíc v chlórovej vode za účelom vytvoriť nepudrované rukavice. Výhoda týchto rukavíc je: ľahšie sa naťahujú na ruku (zamatový kontakt), zvyšujú komfort, redukujú alergiu.

 

CHRÁNIČ SLUCHU

Prvok proti hluku (s oblúkom a penou), ktorý znižuje hlučnosť.

 

CHRBTOVÁ SPONA

Prvok bezpečnostných postrojov, cez ktoré sa prekrižujú popruhy na chrbte a pomocou ktorého je možné správne polohovať chrbtový D krúžok.

 

 

I

 

IMPULZÍVNY

Hluk, ktorého zvuková hladina sa takmer okamžite veľmi zvýši.

 

INDIKÁTOR PÁDU

Mechanická a vizuálna pomôcka umožňujúca okamžite identifikovať, či bola ochrana proti pádu vystavená pádu. 

 

INFRAČERVENÉ ŽIARENIE

Infračervené žiarenie (IŽ) je elektromagnetické žiarenie vyššej vlnovej dĺžky ako je vlnová dĺžka viditeľného svetla, ale kratšej ako je vlnová dĺžka mikrovĺn. Infračervené žiarenie má vlnovú dĺžku medzi (0,7 - 5 μm), priemerné IČ (5 - 30 μm) a vzdialené IČ (30 - 1 000 μm).

 

INFRAZVUKY

Ide o veľmi nízke frekvencie, ktoré človek nie je schopný zachytiť (< 20 Hz). Priemerné ľudské ucho počuje iba zvuky v istom frekvenčnom pásme, ktoré sa nachádza medzi 30 Hz (pod touto hranicou sa zvuky charakterizujú ako infrazvuky) a 15 Hz (nad túto hranicu sa zvuky charakterizujú ako ultrazvuky). Niektorí fyziológovia počujú aj zvuku hraničných frekvencií tohto pásma medzi 20 Hz a 20 kHz.

 

INTERLOCK

Základný úplet, ktorý má obe strany rovnaké. Charakterizuje ho dobrá dimenzionálna stabilita a relatívne sa nedá párať. Veľmi často sa používa pri konfekcii športových odevov.

 

IP

Ochranný index IP je štandard definovaný podľa normy CE 60529. Tento index určuje stupeň ochrany pred vniknutím pevných látkam (napríklad prachu) a kvapalín (voda, olej a pod.). Prvá číslica zodpovedá účinnej ochrane voči pevným látkam. Druhá číslica zodpovedá ochrannému indexu voči
kvapalinám. Označenie IP66 teda označuje výrobok, ktorý je úplne odolný voči prachu a vystrekujúcemu prúdu vody.

 

 

K

 

KARUSEL (VSTREKOVACÍ)

Ide o stroj, ktorý má viac vstrekovacích piestov (12 18 24 30 36) a používa sa na výrobu podrážky.

 

KEPROVÁ VÄZBA

Väzba charakteristická šikmým riadkovaním, ktoré sa pravidelne opakuje. Je tvorená striedaním sústavy osnovných a háčkovaných nití. Tkanina je veľmi pevná, odolná proti roztrhaniu a ľahko sa udržuje. Najčastejšie využitie keprovej väzby je v denime, či pracovných odevoch. Materiál je obľúbený aj pre výrobu šiltoviek, býva hladký a brúsený. Povrchová úprava brúsenia kepru zjemní povrch a dodá matný vzhľad. Väzba typu „keprová“ je odolná voči opotrebovaniu a ťahu.

 

KEVLAR®

Para-aramidové vlákno vyrobené spoločnosťou DuPont de Nemours. Je ľahké a odolné. Pri rovnakej hmotnosti je Kevlar® päťkrát odolnejší ako oceľ. Medzi jeho vlastnosti patrí: vysoká odolnosť voči prerezaniu, je karbonizované pri teplote 425 °C až 475 °C, netaví sa, je samozhasiteľné, má rozmerovú a chemickú stabilitu, mení farbu pri UV.

 

KINETICKÁ ENERGIA

Energia pohybujúceho sa predmetu.

 

KLIN

Ide o časť, ktorá sa nachádza po každej strane jazyka. Zabezpečuje ochranu a nepriepustnosť zapínania.

 

KOMBINÉZA

Jednokusový odev, ktorý pokrýva celé telo.

 

KONCENTRÁCIA

Množstvá chemickej látky vo vzduchu, ktoré dýcha pracovník na pracovnom
mieste a ktoré by mohli ohroziť jeho zdravie. Preto je potrebné uvádzať
hraničné hodnoty, v medziach ktorých môžeme predpokladať, že hrozí iba
malé alebo žiadne riziko otravy (VL/VLECT).

 

KONTROLA

Vizuálna kontrola OOPP kategórie III.

 

KOTVIACE LANO

Element, po ktorom sa pohybuje zachytávač pádu. Zabezpečovacím prostriedkom môže byť lano, oceľové lano alebo koľajnica.

 

KOTVIACI (BOD)

Bod, kde sa pripája ochrana proti pádu na bezpečnostné postroj.

 

KOVOVÝ PRSTENEC

Prvok, ktorý sa pridáva do vnútra koncovej slučky za účelom ochrany pred opotrebovaním spôsobeným tretím.

 

KRUPÓN (KOŽA)

Časť, ktorá zodpovedá chrbtovej časti kože zvieraťa kože pod pokožkou (lícová useň).

 

KRYTIE (KRYTIE)

Postup pri pletení, ktorý spočíva v tom, že vzniknú dve rôzne strany látky, každá s jedným typom nite. Ponúka tak dve výhody: napríklad pohodlie a odolnosť.

 

 

L

 

LAMINÁTOVANIE (LÁTKA)

Laminátovanie je postup spájania dvoch alebo viacerých vrstiev tkanín, úpletov alebo netkaných látok za účelom zvýšenia ich výkonnosti.
2 vrstvový laminát korešponduje s 2 vrstvami, ktoré sú vodeodolné, obyčajne na vonkajšej strane. Vnútorná strana je zvyčajne hrubšia a mäkšia za účelom poskytnutia vyššieho komfortu.
3 vrstvový laminát je materiál s 3 vrstvami, zvyčajne s vodeodolnou vonkajšou vrstvou, komfortnou látkou na vnútornej strane a sendvičovou časťou medzi nimi, ktorá je vodeodolná - priedušná membrána.

 

LANO NA ZAVESENIE

Všeobecný termín, lano na zavesenie, môže byť lano zo syntetických vlákien, oceľové lano, popruh alebo reťaz. Lano na zavesenie nesmie byť dlhšie ako 2 m.

 

LEMOVANIE (ŠITIE)

Šitie, ktorého cieľom je pásom látky, ktorá je kompatibilná s látkou odevu, prekryť iný, aby sa dosiahla lepšia nepriepustnosť.

 

LÍCOVÁ USEŇ

Ide o externú časť kože bez mechanickej úpravy. Toto je najpoddajnejšia a najodolnejšia časť kože.

 

 

M

 

MÁČANIE

Postup pri výrobe rukavíc, pri ktorom sa keramická forma ruky ponára do kúpeľa zloženého z rôznych látok podľa toho, aký materiál sa používa. Ďalšou etapou je etapa vypaľovania v peciach (vulkanizácia). 

 

MANŽETA Z ÚPLETU

Úpletové zakončenie manžety rukavice, ktoré umožňuje udržať rukavicu na zápästí a bráni prenikaniu prachu a špiny do vnútra rukavice.

 

MEMBRÁNA

Je to tenký polymérový film (PU alebo polyester) aplikovaný na povrch látky za účelom zvýšiť vodeodolnosť a priedušnosť.

 

MERNÁ JEDNOTKA (NIŤ)

Tex, Décitex (Dtex), Denier (D) alebo metrické číslo (Nm) sú merné jednotky nití, aby sa určila ich hrúbka, ktorá sa tiež označuje termínom číslovanie.

 

MIG/MAG (ZVÁRANIE)

(Kov- oblúkový inertný plyn) alebo MAG (Kov-oblúkový aktívny plyn) zváranie (jediný rozdiel medzi týmito typmi zvárania je v použití typu plynu). Obidva typy sa nazývajú podľa terminológie AWS ako GMAW (plynovo kovové oblúkové zváranie) čo je poloautomatický zvárací proces. Kov je roztavený teplom, ktoré je uvoľňované elektrickým oblúkom, ktorý erupuje v ochrannej atmosfére medzi elektródou a časťou zváraného materiálu.

 

MIKROVLÁKNA

Ľahké, veľmi jemné a mäkké textilné vlákno, hebké na dotyk.

 

MODRÉ (SVETLO)

Škodlivé svetlo vysielané medzi 380 a viac ako 500 nanometrami. príklady: intenzívne slnečné svetlo, svetlo, ktoré sa používa na sedimentáciu porcelánu u zubárov...

 

MONTÁŽ

Montáž je etapa, ktorá spočíva v nasadení zvršku topánky na formu s vložkou. K výrobe dôjde, keď sa spoja rôzne časti podrážky, vonkajšia a vnútorná podrážka.

 

 

N

 

NANOMETRE

Merná jednotka (1 milióntina z mm), pomocou ktorej je možné vypočítať vlnovú dĺžku svetla.
Maxwell v roku 1865 úspešne dokázal, že svetlo je elektromagnetická vlna, ktorej pole sa meria v nanometroch pomocou viditeľného a neviditeľného spektra. Vlnová dĺžka určuje farbu svetla. Ľudské oko je citlivé iba na vlnové dĺžky medzi 400 a 700 mm.

 

NÁRAZUODOLNÁ ČIAPKA

Nárazuodolná šiltovka (EN812).
Táto OOPP je značne používaná v priemysle, hlavne v interiéri, kde hrozí nebezpečenstvo kontaktného nárazu hlavy s pevnými plochami, ktoré môžu zapríčiniť zranenie hlavy.
Táto šiltovka nesmie nahrádzať bezpečnostnú prilbu v prípade, že je potrebné použiť ochranu hlavy podľa normy EN397.

 

NASTAVITEĽNÝ PÁS

Sťahovací systém pre bezpečnostné prilby, používa sa plastový posuvný pás. Tento systém je iný ako hrebeňový alebo rohatkový systém.

 

NÁSTREK

Systém pre výrobu podrážok a zipsov, tekutý materiál je vstrekovaný do formy, ten následne stuhne a je vybraný z formy.

 

NAVIJAK

Zdvíhacie zariadenie, ktoré v závislosti od typu výrobku, umožňuje buď zdvíhať náklad (napríklad materiál), alebo vyťahovať osobu pri evakuácii.

 

NÁVRHÁR ŠABLÓN

Osoba, ktorá vytvára šablóny pre odevy, zvršky obuvi a to pred strihaním kompletizovaním.

 

NBR (NITRIL)

Typ nitrilu: z anglickej verzie Nitril Butadiene Rubber (NBR)

 

NEHORĽAVOSŤ

Napustenie textilných látok nehorľavými látkami, aby sa znížilo nebezpečenstvo vzniku ohňa alebo aby sa spomalilo rozširovanie plameňa.

 

NEOPRÉN

Ide o syntetický latex. Získava sa polymerizáciou zlúčeniny chlóru: polychloroprén. Neoprén má tie isté výhody ako latex, nepriepustnosť, elastickosť, odolnosť na alkohol čistiace látky. Taktiež poskytuje výbornú ochranu pred chemikáliami, olejom a hydrouhlíkmi a má dobrú odolnosť proti teplu.

 

NEPREMOKAVÁ (KOŽA)

Spracovanie kože na základe minerálnych, syntetických olejov alebo olejov vyrobených na základe fluorovaných živíc. Cieľom tohto spracovania je upraviť kožu tak, aby bola nepremokavá. Týmto spracovaním koža získava výkonnejšie mechanické vlastnosti voči otieraniu a z nej vyrobené rukavice
sú pohodlnejšie (pružnejšie), čím sa zvyšuje zručnosť a predlžuje dĺžka životnosti.

 

NEPRIEPUSTNÝ

Z látky, ktorá je nepremokavá, sa môžu šiť odevy, ktoré vôbec neprepúšťajú vzduch ani vodu. Nepriepustnosť sa najčastejšie dosiahne vrstvením, teda nanesením plastového filmu (PVC alebo polyuretán) na povrch látky. Napríklad odevy do dažďa a ich povrstvenie z PVC alebo polyuretánu, alebo máčané rukavice.

 

NEROZKLADAJÚCA (KOŽA)

Po procese činenia sa koža stáva nerozkladajúca, čo znamená že nemôže ďalej hniť.

 

NEŠKODNOSŤ

Neškodnosť výrobku, napríklad oblečenia, je veľmi dôležitá, pretože zaručuje, že výrobok neobsahuje materiály, ktoré môžu spôsobiť alergie niektorým senzitívnym ľuďom.
Neškodnosť je súčasťou normy, ktorá špecifikuje všeobecné požiadavky ochranných odevov, EN340. Kontroluje sa predovšetkým pH materiálov, obsah chrómu VI v kožiach, emisie niklu kovových materiálov, azoické farbivá a trvácnosť náterov.

 

NETKANÉ

Netkané látky sa používajú na výrobu mnohých výrobkov: jednorazové oblečenie, interiérové prikrývky, spací vak, prostriedky na utieranie, plienky pre bábätká, krycie povrchy na zem a steny, výstuhy, podšívky šiat, atď...
Existujú tri výrobné postupy plátov z netkaných látok:
• Suchý spôsob, priame využitie vlákien hneď pri výstupe z česačky na tvorbu celistvých plôch.
• Vlhký spôsob, používa sa podobný spôsob ako spôsob na výrobu papiera.
• Tavenie, syntetické vlákna sa napínajú pri teplom prúde vzduchu a potom sa tvarujú.

 

NFC

Near Field Communication je najnovšia technológia, ktorá umožňuje zaručiť komunikáciu medzi 2 kompatibilnými zariadeniami na krátku vzdialenosť pomocou techniky založenej na krátkych vlnách. NFC je dostupná vo väčšine smartfónov.

 

NITRIL

Ide o syntetický latex. Vulkanizáciou získava vlastnosti blízke vlastnostiam prírodného latexu a množstvo iných výhod (odolnosť voči oderu, výborný výkon v olejnatom a mastnom prostredí, dobrá odolnosť voči chemickým výrobkom).

 

NUBUCK (KOŽA)

Lícová koža, ktorej vrchná strana je brúsená, aby mala jemný velúrový a hebký vzhľad.

 

NYLON

Obchodná značka spoločnosti DuPont de Nemours. Ide o polyamid.

 

 

O

 

OBLÚKOVÁ VÝSTUŽ

Slúži na podoprenie klenby chodidla. Veľmi často sa používa drevená a tiež oceľová, v súčasnosti sa robí aj z kompozitných materiálov, jej úlohou je podopierať oblúk chodidla nazvaný klenba.

 

OBMEDZOVACÍ (SYSTÉM)

Systém určený na istenie osoby v bode upínania tak, aby sa predišlo pádu z výšky.

 

OBNITKOVANIE (ŠITIE)

Obnitkovávací steh, ktorý spočíva v prekrižovaní troch nití okolo dvoch okrajov látky, ktorá sa má zošívať.

 

OBRÁTENÁ LÍCOVÁ USEŇ

Použitie obrátenej lícovej usne umožňuje udržiavanie poddajnosti a značne zvyšuje odolnosť proti oderu. Úprava na vodeodolnosť na obrátenej lícovej usni je viac efektívna ako na lícovej usni.

 

OCEĽ

Kvôli svojej odolnosti voči sile 1 100 N sa používa do podrážky ako ochrana proti prepichnutiu, ako aj na špičky topánok s ochranou voči 100 alebo 200 joulom.

 

ODER

Oder znamená opotrebovanie výrobku trením. Rukavice norma EN388, Oblečenie norma EN343 a obuv norma EN ISO2003344. Test určuje kedy bude predmetný výrobok poškodený. Miera účinnosti umožňuje určiť odolnosť a životnosť.

 

ODLIEVANIE

Odlievanie je technikou, ktorá spočíva vo vytvorení predmetu pomocou odlievacej formy, ktorá má vydutý tvar požadovaného predmetu. Odlievacia látka sa musí transformovať z tekutého stavu na pevný alebo môže byť aj mazľavá, ale dostatočne konzistentná na to, aby sa mohla z formy vyliať, bez zdeformovania.
Môžu sa odlievať rôzne látky:
• Kovy
• Plasty. Rámy na okuliare sa vyrábajú odlievaním pomocou vstrekovania, technika na výrobu veľkých alebo veľmi veľkých množstiev, ide o odlievanie diskov alebo foriem.

 

ODOLNÝ VOČI VODE A OLEJOM

Spracovanie kože na základe minerálnych, syntetických olejov alebo olejov vyrobených na základe fluórových živíc, ktorého cieľom je upraviť kožu tak, aby koža neprepúšťala vodu a/alebo olej. Týmto spracovaním koža získava výkonnejšie mechanické vlastnosti voči oderu a z nej vyrobené rukavice sú
pohodlnejšie (pružnejšie), čím sa zvyšuje zručnosť a predlžuje dĺžka životnosti.

 

OOPP

Osobné ochranné pracovné pomôcky.
Podľa nariadenia EU2016/425 to je každé zariadenie, ktoré je navrhnuté a vyrobené za účelom užívania alebo manipulácie s požiadavkou na ochranu osoby, jej bezpečnosti a zdravia pred jedným alebo viacerými rizikami, a rovnako všetky náhradné komponenty, ktoré plnia ochrannú funkciu tohto
zariadenia.

 

OPRÁVNENÝ ORGÁN

Oprávnený orgán je v rámci nariadenia EÚ 2016/425 orgánom posudzovania zhody, vykonáva činnosti posudzovania zhody vrátane kalibrácie, skúšania, certifikácie (modul B) a inšpekcie (modul C2 a D). Oprávnený orgán je kontrolovaný príslušnými orgánmi Členských štátov.

 

OPTICKÁ TRIEDA

Parameter, ktorý meria optickú kvalitu okuliarov. Existujú 3 triedy optickej kvality. 1. trieda zodpovedá najlepšej kvalite. Odporúča sa pri permanentnom nosení okuliarov. 2. trieda je určená na prerušované nosenie okuliarov, zatiaľ čo 3. trieda je určená iba na veľmi krátke nosenie.

 

OPTICKÝ ZÁKLAD

Ide o lúč zakrivenia šošovky. Najzahnutejší optický základ je 9; najmenej zahnutý je 4 a najčastejší je 6.

 

OSNOVA

Ide o vertikálne nite, ktoré slúžia na výrobu látky.

 

OTÁČACIA SPOJKA

Prvok, ktorý sa najčastejšie pripája k spojke alebo zachytávaču pádu a ktorý umožňuje otáčanie dvoch častí nezávislých na sebe.

 

OVERGLASSES

Ochranné okuliare vhodné na nosenie cez dioptrické okuliare.

 

OXFORD

Hrubá vláknová väzba s lesklým povrchom podobným ako Oxfordská väzba bavlnených tričiek.

 

 

P

 

PANOFLEX®

Ohybné prvky integrované v podrážke, aby sa zlepšila jej ohybnosť.

 

PANOSHOCK®

Inovatívny prvok spoločnosti Delta Plus: rozpínavý gumený prvok, ktorý pohlcuje a zmenšuje nárazy na chrbticu.

 

PARKA BUNDA

Odev, ktorý je kratší ako kabát a ktorý je dlhší ako sako a ktorý má kapucňu a je nepremokavý.

 

PÁS (HLAVA)

Ide o súčasť popruhov pri prilbách. Často je z polyetylénu BD (nízka hustota). Nastavuje sa buď pomocou rohatkového uťahovacieho systému alebo pomocou posuvného uťahovacieho systému (uťahovacie svorky s drážkami).

 

PÁSKA NA RUKÁVE

Pásky na rukáve sú časti látky, ktoré sa dávajú okolo ramena. Reflexné pásky sú príslušenstvom, ktoré lepšie zviditeľňuje odev. Pozor, nejde o prostriedky osobnej ochrany.

 

PATENT

Typ úpletu 1x1/2x1/2x2 (počet očiek na prednej strane/počet očiek na zadnej strane), vďaka ktorému je možné vyrábať elastické a obojstranné úplety. Predovšetkým sa používajú na výrobu pulóvrov, patentových lemov, obuvníckych prvkov a spodnú bielizeň.

 

PENA

Prvok ochrany proti hluku (pri oblúkoch a mušliach), ktorá tlmí hluk a prináša pohodlie.

 

PERMEÁCIA

Aj napriek tomu, že na rukaviciach nie sú žiadne póry alebo poškodenia, chemická látka môže časom cez rukavicu presiaknuť a dostať sa tak dokontaktu s pokožkou. Norma EN374 hodnotí túto výkonnosť. Meria sa čas (v minútach), za ktorý chemická látka prenikne cez ochranný materiál (1 mg/
m2 ).

 

PHYLON®

Phylon® je syntetický, veľmi pružný, tlmiaci materiál, ktorý využívajú všetky veľké športové značky na výrobu športovej obuvi. Ide o tvarovanú a lisovanú vložku EVA (etylén-vinylacetát).

 

PIGMENTOVANÁ (RUBOVÁ KOŽA- ŠTIEPANKA)

Rubová koža napustená vrstvou farbiva. Ide o lacnú, kvalitnú a odolnú kožu na topánky.

 

PIQUE EFEKT (ŠVY)

Efekt na látke pri pletení, ktorý pripomína štruktúru oblátok.

 

PLÁTNO (VÄZBA)

Väzba plátno je základná väzba látok, ktorá sa vyznačuje obojstrannosťou a prepletaním nití osnovy s útkovými niťami. Nie je žiaden rozdiel medzi lícovou a rubovou stranou látky. Táto väzba je obzvlášť odolná voči oderu a ľahko impregnovateľná.

 

PLETENÝ PATENT

Pružný a elastický pás z úpletu z patentového vzoru, ktorý sa používa na zakončenie výstrihu, rukávov, nohavíc, spodné zakončenie niektorých odevov.
Je určený na stiahnutie zápästí, výstrihov…
• spojený lem (pletený naraz s hlavným dielom).
• oddelený lem (pletený oddelene a potom prišitý).

 

PODKLADOVÉ (RUKAVICE)

Ponorená a pokrytá forma (alebo bez podkladu) úpletovou bavlnenou rukavicou typu žerzej alebo interlock. Rukavice s podkladom poskytujú vyššiu mechanickú ochranu a komfort ako rukavice bez podkladu.

 

PODPERA

Pevná časť vložená medzi vrchnú časť a podšívku, je umiestnená v zadnej časti topánky, chráni pred prepadnutím a drží pätu na mieste.

 

PODRÁŽKA

Podrážka je časť, ktorá tvorí spodnú časť topánky. Je v kontakte so zemou. Spodnú časť obuvi môže tvoriť niekoľko podrážok. Materiály, ktoré sa používajú na ich výrobu, ich skladba, ako aj výrobný proces zaručujú vyhľadávanú ergonomickú výkonnosť, teda: priľnavosť, protišmykovosť, bezpečnosť a pohodlie.

 

PODŠÍVKA

Časť, ktorá je v styku s chodidlom; často je kožená alebo látková; zlepšuje tvar topánky a pokiaľ ide o pohodlie, pôsobí ako druhá pokožka.

 

POHYBLIVÉ OCHRANNÉ ZARIADENIE PROTI PÁDU

Ochranné zariadenie proti pádu s funkciou automatického zablokovania a s vodiacim systémom. Ochranné zariadenie proti pádu sa pohybuje po celej dĺžke zabezpečovacieho elementu. Sprevádza operátora pri premiestňovaní sa bez toho, aby bol potrebný manuálny zásah z jeho strany. V prípade pádu sa ochranné zariadenie proti pádu automaticky zablokuje v zabezpečovacom držiaku.

 

POLOKOŠEĽA (POLO)

Z polokošieľ vznikli športové košele so sklopeným pleteným golierom, presnejšie so žerzejovým golierom.

 

POLYAMID 

Syntetické vlákno odolné na naťahovanie a oder. Toto je elastické vlákno, ktoré má vlastnosť vrátiť svoj pôvodný tvar po deformácii. Rýchlo schne keďže pohlcuje vodu. Odoláva hmyzu (najmä moľom).

 

POLYESTER

Syntetické vlákno s niekoľkými výhodami podobnými ako polyamid: odolnosť voči naťahovaniu a oderu, dobrá elastickosť, nekrčivosť, trvácnosť farieb, ľahká údržba, vysoká odolnosť na oder, odolnosť na kyseliny, rozpúšťadlá a teplo. Môže byť miešané s vlnou a bavlnou, čím sa umožňuje absorpcia potu, znižuje sa drsnosť povrchu a znižuje sa tendencia šúpania.

 

POLYETYLÉN

Polymér získaný polymerizáciou etylénových molekúl. Ide o látku s dobrou odolnosťou voči chemickým látkam, veľkou stabilitou, ktorá sa ľahko recykluje. Polyetylén (PE) je klasifikovaný podľa hustoty.
• PEBD (nízka hustota) je ohybný plast, ktorý sa používa na popruhy do prílb.
• PEHD (vysoká hustota) je tvrdý plast, ktorý sa používa na škrupinu prílb.
Vlákno PEHT (vysoká pevnosť) sa vyznačuje dobrými mechanickými vlastnosťami a najmä voči prerezaniu, ako napríklad vlákno TAEKI®.

 

POLYKARBONÁT

Polykarbonát je polymér (plast), ktorý má výborné mechanické vlastnosti a je odolný voči teplu, môže sa používať až do 120 °C, jeho odolnosť voči nárazom je optimálna, preto sa používa v mnohých odvetviach. Filtruje 99,9 % UV medzi 0 a 380 nm, úprava UV 400 predlžuje túto ochranu až do 400 nm a absorbuje časť modrého svetla svetelného spektra. Jeho použitie je však obmedzené, kvôli tomu, že je citlivý na chemické činidlá a UV.

 

POLYMÉR

Polymér je pomenovanie reťazca molekúl, ktoré predtým ako sa roztavia a premenia na nite, musia prejsť procesom na výrobu syntetických vlákien. Polymerizácia je proces, ktorým sa vyrábajú polyméry naviazaním malých molekúl (monomérov) do molekúl.

 

POLYMERIZÁCIA

Chemický postup, ktorým sa živice alebo plasty teplom nanášajú na textilné látky.

 

POLYPROPYLÉN (PP)

Patrí medzi polyolefínové vlákna: štrukturálne veľmi podobné ako polyetylén. Polypropylén môže byť použitý ako plast (prilby) alebo ako vlákno (tkané alebo netkané). Trieda polymérov, ktoré združujú polyetylény a polypropylény. (pozri heslo netkané). Tento materiál je recyklovateľný a odoláva oderu a treniu. Je odolný voči mazivám. Taví sa pri teplote vyššej ako 160 °C.

 

POLYTEXTURE

Efekt materiálu s asociáciou väzby. Napr.: Ripstop s krabicovým efektom.

 

POLYURETÁN (PU)

Polyuretán je polymér, ktorý sa transformuje na živicu alebo syntetickú penu a ktorý sa používa pri úprave vrstvovaním v niektorých membránach a na výrobu elasténových nití (Lycra®). Polyuretán sa často používa ako náter, ktorý látkam dodáva nepremokavé vlastnosti. Odevy vyrobené z látok s
týmto náterom sú veľmi často priedušné a sú veľmi dobrým alternatívnym riešením v porovnaní s oveľa drahšími výrobkami vyrobenými z nepremokavých priedušných membrán. PU má veľmi dobré mechanické vlastnosti (životnosť, oder, roztrhnutie, mikroporezanie).

 

PONGEE

Materiál s lesklým hodvábnym povrchom.

 

POPELÍN

Husto tkaná bavlna používaná najmä pre tričká.

 

POPRUH (PRILBA)

Môžu byť z textílie alebo polyetylénu. Ich úlohou je tlmiť nárazy pri padajúcom predmete. Skladá sa z dvoch častí: hlavový pás a výstelka.

 

POPRUHY (HLAVNÉ)

Hlavné popruhy sú prvky, ktoré sa používajú v bezpečnostných postrojoch pre prácu vo výškach. Musia byť navrhnuté tak, aby uniesli telo pri páde osoby a po zastavení. Iné popruhy, ktoré tiež tvoria súčasť bezpečnostných postrojov, sa nazývajú sekundárne popruhy.

 

POPRUHY NA HLAVU

Ide o prvok popruhov. Väčšina popruhov je v tvare hviezdy so 4 alebo 6 remeňmi. Popruhy na hlavu so 6 upevňovacími bodmi (alebo väčším počtom) sú účinnejšie, pretože zaručujú pohodlie a lepšie rozdelenie sily, ktorá pôsobí na prilbu. Popruhy na hlavu môžu byť z polyetylénu alebo textilné za účelom lepšej absorpcie potu.

 

POŤAHOVANIE- VRSTVENIE

Je to operácia, pomocou ktorej sa povrch textílie pokrýva vrstvou chemickej látky (polymérne materiály), aby bola nepriepustná a odolávala chemickým látkam alebo aby sa zlepšila jej mechanická odolnosť. Existuje predovšetkým vo forme polyvinyl chloride (PVC), akrylického polyuretánu a prírodného alebo syntetického elastoméru. Využíva sa pri rôznych výrobkov, od plachty, imitáciu
kože a využíva sa aj pri ochranných oblečeniach. Tieto nátery sú predovšetkým vo forme polyvinyl chloridu (PVC), polyuretánu, akrylickej látky, ale aj vo forme prírodných (latex) alebo syntetických (nitril) elastomérov.

 

POTNÝ PÁS

Pás proti poteniu umiestnený v časti popruhov prilby, ktorý sa dotýka čela. Potné pásy môžu byť z nylonovej peny alebo v prevedení Nomaz.

 

POTRAVINÁRSKA (PODRÁŽKA)

Biela alebo svetlá podrážka, aby sa nešpinila podlaha; protišmyková podrážka, pretože sa používa na veľmi klzkých podlahách.

 

PRACOVNÉ NOHAVICE NA TRAKY

Pracovný odev na traky patrí medzi pracovné oblečenie, ktoré sa skladá z nohavíc a z vrchnej časti, ktorá zakrýva aj hruď a je vybavený trakmi. Bežnejšie sa nazýva montérky s náprsenkou.

 

PRACH

Pevné častice rozptýlené vo vzduchu.

 

PRED FILTER

Tenký filter na prach (P2 alebo P3), ktorý je možné použiť na polomasku alebo celotvárovú masku spoločne s plynovým filtrom ( A/B/E/K) za účelom dosiahnuť ochranu pred plynom a prachom.

 

PRERUŠOVANÝ

Hluk, ktorého vlnenie sa niekoľkokrát zníži na prijateľnú hladinu.

 

PREŠÍVANÁ (PODŠÍVKA)

Teploizpolačná podšívka vyrobená z materiálov, ktoré sú spojené dekoratívnym šitím (flis+podšívka).

 

PREŠÍVANIE

Ide o proces, pri ktorom sa spájajú rôzne časti topánky, zvršok, priehlavok, päta a zadná časť.

 

PRÍRODNÝ LATEX

Ide o prírodný polyizoprén, ktorý pochádza z brazílskeho kaučukovníka. Patrí medzi elastoméry, a preto je elastický, hutný a robustný. Taktiež má vlastnosti ako vodotesnosť, odolnosť voči rozpúšťadlám a čistiacim látkam a tiež niektorým alkoholom.

 

PRISPÔSOBOVANIE (REFLEX)

Očná šošovka funguje ako dioptrická šošovka, ktorá vďaka svalu umožňuje zaostriť na diaľku. Jej nefunkčnosť je príčinou ďalekozrakosti. Tento prispôsobovací reflex zabezpečuje jasné a ostré videnie.

 

PU VODA (VÝROBA)

Inovačný výrobný proces pre rukavice s PU povrstvením, 100 % na báze vody, inými slovami nanesenie PU na podklad sa vykonáva bez rozpúšťadiel ako napr. DMF, čo zaručuje prilepenie PU na podklad. Okrem dopadov na životné prostredie tento proces minimalizuje množstvo PU, ktoré preniká na vnútornú stranu rukavice, čo vytvára podklad mäkším, viac komfortnejším, keďže
znižuje potenie a akumuláciu tepla.

 

PUDROVANÉ (RUKAVICE)

Finálny proces úpravy rukavíc nanesením púdru (zvyčajne to je kukuričný škrob). Rukavice sa stávajú príjemné na dotyk, sú mäkké a obmedzujú potenie. Pri jednorazových rukaviciach zjednodušujú navliekanie a sťahovanie rukavice.

 

PVC

Polyvinyl chlorid je polymér, vo všeobecnosti známy pod skratkou PVC (z angličtiny polyvinyl chlorid).
PVC odoláva rozpúšťadlám, kyselinám a chemickým výrobkom (hlavne uhľovodíkom).
Materiál potiahnutý PVC je reálnou bariérou proti zlému počasiu. Avšak tieto výrobky by mali byť používané len limitovaný čas v závislosti na teplote a pracovnom prostredí.

 

 

R

 

RAGLÁN (RUKÁV)

Šikmo vsadený rukáv, ktorý začína od výstrihu a konči pod ramenom. Šev je na pleci a vsadenie je odstránené, čím sa zjednodušuje pohyb.

 

REFLEXNÁ (PÁSKA)

Ide o pásky, ktoré sa pripevňujú na viditeľné miesta oblečenia. 3M Scotchlite TM používa 2 typy technológií, mikroprizmy (lepší kontrast, pevnosť prispôsobená pre niektoré oblečenia) a mikroguľôčky (odolné pri praní, veľmi pružné) a ponúka niekoľko typov rôznych pások. Odrazové materiály umožňujú odrážať svetlo aj cez deň aj v noci.

 

REMIENOK POD BRADU

Prvok , ktorý udržuje prilbu na hlave. Môže byť jednoduchý alebo s chráničom brady, s dvoma bodmi uchytenia alebo so štyrmi (tieto sa používajú pri prácach vo výškach).

 

REVÍZIA

Pri mechanických OOPP kategórie III, je nevyhnutné minimálne raz ročne kontrolovať mechanické časti, aby sa zabezpečila správna funkčnosť OOPP. Táto revízia je tiež povinná po prípadnom zastavení pádu.

 

RIPSTOP

Úprava ripstop je špeciálna konštrukcia nití osnovy a útkových nití (štvorčekovanie), vďaka ktorej je možné predchádzať rozširovaniu dier a odevy sú veľmi odolné voči prederaveniu.

 

ROHATKA

Systém nastavenia bezpečnostných prílb na zjednodušenie nastavenia pomocou rohatkového systému (stlačiť a otočiť).

 

ROZPÚŠŤADLÁ (BEZ ROZPÚŠŤADIEL)

Rozpúšťadlo je tekutina, ktorá rozpúšťa iné látky bez chemických zmien a
zároveň sa nemení ani rozpúšťadlo. Nový inovačný proces výroby je taktiež
nazývaný PU VODA, 100 % základ vody. Žiadne rozpúšťadlá , ako DMF nie sú
použité v procese nalepenia PU na podklad.

 

RUBOVÁ KOŽA- ŠTIEPANKA

Vnútorná časť kože, ktorá sa získa rozrezaním alebo akoukoľvek inou operáciou, ktorou sa odstráni vonkajšia časť kože. Výhodou rubovej kože je jej odolnosť voči oderu a teplu (po spracovaní technológiou THT).

 

RUKAVICOVÁ MANŽETA

Manžeta dlhá 15 cm, ktorá sa nachádza na zváračských rukaviciach a slúži na ochranu zápästia a predlaktia pred vyprskávaním roztaveného kovu.

 

RYHOVANÉ KOLIESKO

Pozri rohatka.

 

 

S

 

SAMONAVÍJACIE OCHRANNÉ ZARIADENIE
PROTI PÁDU S AUTOMATICKÝM ZABLOKOVANÍM

Ochranné zariadenie proti pádu s funkciou automatického zablokovania a so systémom automatického napnutia lana na zavesenie.

 

SAMOUVOĽŇUJÚCI (SYSTÉM)

Mechanizmus prilbového remienku, ktorý zaručuje správnu funkčnosť. Podľa normy EN397: systém sa musí uvoľniť pri sile > 150 N and < 250 N.

 

SATÉN (VÄZBA)

Tkanina s typom väzby „satén“ sa vyznačuje lesklým a hladkým povrchom. Kvôli hustote nití sa zapaľuje ťažšie ako látka s typom väzby «plátno» alebo«keprová väzba», ktoré sú vzdušnejšie. So špeciálnou úpravou, štýlu Proban, je tento materiál nehorľavý a veľmi často sa vo svete používa na výrobu prostriedkov osobnej ochrany.

 

SIEŤOVINA (NYLON®)

Ide o Nylon s dutým vláknom, ktorý zabezpečuje cirkuláciu vzduchu a odstraňovanie potu.

 

SILA PRI NÁRAZE

Ide o silu, ktorú telo utrpí vo chvíli zastavenia pri páde, táto sila sa vyjadruje v daN (dekanewtonoch).

 

SILIKÓN (RUKAVICE BEZ)

Silikón je polymér získavaný z piesku.
Je prítomný skoro všade a to vo forme tmelu, lepidla, pracích prostriedkov bez penivých prísad, kozmetiky, lekárskych pomôcok, elektrických káblov, izolačných prvkov, mazivá s vysokou výkonnosťou a iné… certifikovaná rukavica bez silikónu má významnú výhodu v priemysle, kde sa požaduje totálna absencia silikónu vo výrobnej alebo montážnej sfére. Príkladom je automobilový priemysel, kde je potrebné zaručiť lak bez ďalších obtlačkov.

 

SKLENÉ VLÁKNO

Sklené vlákno je veľmi jemná časť skla. Kompozitné materiály sa zvyčajne spevňujú týmito vláknami (hlavne polyméry), ktoré sú potom nazývané sklené vlákna. Monolitické sklo je veľmi krehký materiál, ale keď je stiahnutý na priemer menej ako jedna desatina milimetra stráca krehkosť a stáva sa
veľmi mechanicky odolným materiálom.

 

SMERNICA (ATEX)

Tieto európske predpisy, ktorých cieľom je zlepšiť zdravie a bezpečnosť pracovníkov vystavených rizikám výbušných prostredí, pochádza z 2 smerníc:
• smernica 1999/92/ES na ochranu pracovníkov, ktorý by mohli byť vystavený rizikám vyplývajúcim z výbušných prostredí;
• smernica 2014/34 EU o strojoch určených na používanie vo výbušnom prostredí.
Na OOPP neplatia tieto 2 smernice, sú výhradne vylúčené aj zo smernice
2014/34 EU (kapitola I, paragraf 1,2,d.). Avšak môžu sa používať v oblastiach
ATEX, ako prvky celkového ochranného systému používaného v prípade rizika
výbuchu. Nariadenie pre OOPP sa zaoberá rizikami týkajúcimi sa výbuchu v prílohe II,
odsek 2.6: „OOPP určené pre výbušné prostredia“.
OOPP určené na používanie vo výbušnom prostredí musia byť navrhnuté a vyrobené tak, aby nedochádzalo k elektrickému alebo elektrostatickému oblúku, ktorý by mohol zapáliť výbušnú zmes.

 

SNR

Zjednodušené zníženie úrovne hluku: jednoduchá, ale málo spoľahlivá metóda a často používaná (meranie decibelov bez ohľadu na frekvenciu).

 

SOFTSHELL

Softshell materiály sú hybridné materiály. Výhody Softshell oproti polar flis sú: uchováva telesné teplo, odvádza vlhkosť a zároveň poskytuje bariéru vonkajším agresiám a to hlavne vetru a jemnému dažďu. Môže byť laminátovaný za účelom zvýšenia výkonnosti (priedušnosť, vodeodpudivosť).

 

SPOJKA

Spojovací element. Spojkou môže byť karabína alebo hák.

 

SPONA

Pružná časť umiestnená na vrchu jednorazovej polovičnej masky (na nose), aby sa tvárová časť prispôsobila morfológii používateľa.

 

STABILNÝ

Hluk, ktorého fluktuácie neprekročia 1 dB počas doby merania.

 

STROEBEL (STEH)

Tento šev je medzi krajčírkami jednoducho známy ako obnitkovávací, jednou niťou sa retiazkovým stehom prišíva podrážka k zvršku.

 

SVETLÁ VÝŠKA

Svetlosť je výška medzi chodidlami osoby vybavenej zachytávačom pádu a najbližšou prekážkou.

 

SYNTETICKÉ VLÁKNA

Vlákna chemického pôvodu: patria medzi ne polyestre, polyamidy, akrylové látky, paraaramidové vlákna, polyetylény, elastény...

 

SYSTÉM NA OCHRANU PRED PÁDOM

Ochranné zariadenie pred pádom z výšok alebo systém na ochranu pred pádom sa skladá z 3 komponentov:
• systém na udržanie tela, ktorý bráni pred pádom (bezpečnostné postroje),
• prepájací podsystém určený na zachytenie pred pádom (samonavíjacie ochranné zariadenie proti pádu s automatickým zablokovaním, pohyblivé ochranné zariadenie proti pádu alebo zachytávač pádu),
• bezpečný kotviaci bod.

 

 

Š

 

ŠABLÓNA

Ide o šírku očka. Zodpovedá počtu ihlíc, ktoré sa používajú na 1 anglický palec (2,54 cm). Príklad: Šablóna 7 zodpovedá 7 ihliciam na 1 palec. Čím je číslo šablóny vyššie, tým je očko užšie. Poznáme tieto šablóny: 7, 10, 13, 14.

 

ŠIKMÝ PRÚŽOK (LÁTKA)

Šikmým prúžkom sa nazýva látka, ktorá sa strihá pod vhodným uhlom, vo všeobecnosti pod uhlom 45°. Príklady použitia: pásky alebo stuhy, ktoré sa musia prispôsobiť zaokrúhleným tvarom (okraj rukáva, vnútorný pás nohavíc...).

 

ŠKRUPINA (BEZPEČNOSTNÁ PRILBA)

Škrupina je jednou z častí prilby používanej na stavbách. Jej úlohou je chrániť pred poraneniami pri náraze (pomliaždenie a preniknutie).
Vyrába sa vstrekovaním z dvoch typov materiálov:
• HDPE (veľmi hustý polyetylén), výkonný materiál, najlacnejší a najpoužívanejší.
• ABS (Akrylonitril - butadién - styrén), pevnejší materiál.

 

ŠPICA (BEZPEČNOSTNÁ)

Oceľová, hliníková kostra alebo kostra z kompozitného materiálu, ktorá chráni pred nárazom a pomliaždením prstov na nohe. Výkonnosť sa meria na 100 alebo 200 joulov.
Ide o dva hlavné testy; ďalej odolnosť voči korózii (kovová špička), teplu, uhľovodíkom a chladu pri špičke z kombinovaného materiálu.

 

ŠTRUKTÚRA

Pri pletení, metóda viazania stehov je nazývaná štruktúra. Existujú tri základne druhy štruktúry úpletu - žerzej, interlock a patent.

 

ŠTYLISTA

Osoba, ktorá vytvára návrh a štýl výrobkov (obuv, oblečenie, okuliare...) integráciou technických elementov dizajnových obmedzení konceptu.

 

 

T

 

TAEKI® (VLÁKNO)

Syntetické vlákno vyrobené z vysokopevného polyetylénu (PRHT). Má excelentné mechanické vlastnosti, hlavne odolnosť na oder, porezanie. 2. generácia TAEKI vlákien je oveľa mäkšia ako 1. generácia, čo poskytuje vyšší komfort.

 

TASLON

Drsná látka. Veľmi husté prepletenie vlákien z nej robí veľmi robustnú látku.

 

TERMOFÚZIA

Spôsob lepenia pri ktorom sa využíva tlak a teplo (reflexné pásy na oblečení, medzi podšívka na golieroch...).

 

THINSULATE™

Obchodná značka spoločnosti 3M. Ide o syntetický netkaný izolačný materiál, ktorý sa vyznačuje teplom, pohodlím a jemnosťou. Je vodeodolný.

 

THT (KOŽA ODOLNÁ VOČI TEPLU)

Úprava, ktorou sa dosiahne väčšia odolnosť kože na kontaktné teplo, znižuje zrážanlivosť pri kontakte s plameňom. Koža zostáva jemná aj po kontakte so zdrojom tepla.

 

TIL

Celkový prienik do vnútra zodpovedá výkonu filtračnej ochrany respirátora a vyjadruje sa v %. Čím je % nižšie, tým je ochranný výkon vyšší.
FFP1: 22 %
FFP2: 8 %
FFP3: 2 %

 

TKANINA (TYP VÄZBY)

Akákoľvek látka, ktorá vzniká prekrižovaním nití osnovy a útkových nití a ktorá sa vyrába na krosnách alebo na tkáčskom stroji. Tkanina s týmto typom väzby sa nazýva plátno.

 

TLAKOVÝ OBLÚK

Prvok ochrany proti hluku (s mušľami a penou), ktorý zabezpečuje ochranný tlak na uši.

 

TLMIČ ENERGIE

Prvok ochrany proti pádu, ktorý je navrhnutý tak, aby rozkladal kinetickú energiu, ktorá vzniká pri páde.

 

TLMIČ PÁDU

Zariadenie na ochranu proti pádu, zložené z lana a prvku, ktorý pohlcuje energiu a vďaka ktorému pri páde z výšky dôjde k bezpečnému zastaveniu, pri správnom používaní.

 

TRIČKO (T-SHIRT)

Tričká sú bavlnené oblečenia, ktoré pokrývajú hornú časť tela, sú bez goliera, najčastejšie s krátkymi rukávmi a ich tvar pripomína tvar písmena T.

 

TROJNOŽKA

Dočasné kotviace zariadenie, ktoré je možné preniesť a používať pri vertikálnych presunoch v úzkom priestore.

 

TYVEK®

Základným materiálom Tyvek® je polyetylén. Pod tlakom a za tepla (Flash Spinning) sa získa množstvo neprerušovaných vlákien, ktoré sú pospájané roztavením, aby vznikla netkaná látka, ktorá je ľahká, pružná a odolná.

 

 

U

 

UDRŽANIE PRACOVNEJ POZÍCIE (SYSTÉM)

Systém, ktorý používateľovi umožňuje udržať sa na svojom pracovnom mieste v danej polohe.

 

UHLÍKOVÉ (VLÁKNO)

Uhlíkové vlákna sa používajú v materiáloch za účelom vytvorenia antistatických vlastností.

 

UCHYTENIE

(CHRBTOVÉ) Bod na pripojenie ochrany proti pádu k postroju.
(HRUDNÉ) Bod na pripojenie ochrany proti pádu k postroju.
(BOČNÉ) Bod na pripojenie polohovacieho systému alebo zadržiavacieho systému.
(BRUŠNÉ) Bod na pripojenie polohovacieho systému alebo zadržiavacieho systému.

 

ULTRAFIALOVÝ

Ultrafialové žiarenie je elektromagnetické žiarenie strednej vlnovej dĺžky, ktorá sa nachádza medzi dĺžkou viditeľného svetla a dĺžkou X lúčov. Ultrafialové žiarenie je možné rozdeliť na krátke ultrafialové žiarenie (380 - 200 nm vlnovej dĺžky) a extrémne ultrafialové žiarenie (200 - 10 nm). Úpaly
spôsobuje najmä UV-B. UV-A spôsobujú úpaly pri veľmi dlhom vystavení sa slnku. Veľmi intenzívne UV-B (315 - 280 nm) sú nebezpečné pre oči a môžu spôsobiť fotokeratídu. 

 

ULTRAZVUK

Ide o veľmi vysoké frekvencie, ktoré človek nie je schopný zachytiť (>20 000Hz).

 

ÚPLET

Všeobecný názov pre látky zložené z očiek alebo preväzovaných slučiek, ktoré sa vyrábajú pomocou ihlíc alebo háčikov. Úplety sú naťahovateľné. Medzi základnú väzbu patrí: úplet, interlock a žerzej.

 

ÚPRAVA PROTI POŠKRIABANIU

Úprava povrchu šošoviek za účelom menšieho poškriabania. Táto úprava je dosiahnutá ponorením výrobku do rozpúšťadla na báze silikónu. Tento proces nesfarbí šošovku a ani nemení kvalitu šošovky z hľadiska viditeľnosti.

 

ÚPRAVA PROTI ZAHMLIEVANIU

Povrchová úprava šošoviek tvorená ponorením šošovky do špeciálneho kúpeľa za účelom vytvorenia filmu, ktorý zabraňuje zahmlievaniu. Tento proces nie je kompatibilný so šošovkami so zrkadlovou úpravou.

 

ÚTKOVÁ NIŤ

Ide o horizontálne nite, ktoré slúžia na výrobu látky (opakom sú vertikálne nite).

 

UZÁVER

Pozri ventil.

 

ÚZKY PRIESTOR

Pri akomkoľvek kontakte a fyzickom oddelení pevných materiálov môže dôjsť k elektrostatickému výboju. Osoba alebo odev, ktorý používa daná osoba sa môže nabiť elektrickou energiou. V danom prípade môžu elektrostatické výboje spôsobiť poškodenie, ak sa osoba alebo predmet nabitý elektrickou energiou dostane do kontaktu so zariadením citlivým na elektrostatický výboj (mikroobvody, polovodiče, plošné spoje…).

 

 

V

 

VALCOVANIE

Drvenie kože po celom jej povrchu pomocou valca, aby bola pevnejšia a pružnejšia.

 

VÄZBA

Spôsob prepletenia nití osnovy a útkových nití, ktoré navodzujú vzhľad tkaných látok. Každá väzba má svoje vlastné estetické a mechanické vlastnosti. Medzi hlavné väzby patrí plátno, žerzej, satén. Medzi tri základné väzby úpletu patrí žerzej, interlock a patent. Pri pletení sa spôsob prepletania očiek nazýva viazanie.

 

VEĽKOSŤ

Všetky veľkosti topánok, ktoré sa určujú predovšetkým podľa dĺžky chodidla a jeho šírky, ktorá sa meria v obvode ohybov prstov (hrúbka prsta). Tabuľky doplňujúcich mier, ako napríklad výška priehlavku, určujú rôzne veľkosti. o svete existujú tri hlavné typy číslovaní:
• francúzske číslovanie (od 17 do 48).
• anglické číslovanie (1 až 13 čísel).
• americké číslovanie (ekvivalent anglického číslovania + 0,5).

 

VENTIL

Taktiež nazývaný ventilový uzáver dodáva maske dodatočné pohodlie, pretože rýchlo znižuje teplotu v čase výdychu a pri odvode CO2. Nachádza sa na respirátoroch (označenie výrobku V), polomaskach a celotvárových maskách.

 

VENTILÁCIA

Otvory, ktoré sa nachádzajú vo vrchnej časti škrupiny za účelom lepšieho odvodu tepla a potu. Pri týchto prilbách nie je možné vykonávať test na odolnosť voči elektrickému napätiu (440 V AC), okrem prílb s ventilačnými otvormi, ktoré sa nachádzajú v spodnej časti škrupiny. Elektrický test sa vykonáva ponorením pol škrupiny do vody.

 

VESTA

Vesta je krátky odev bez rukávov, ktorý sa môže nosiť tak pod, ako aj na oblečení.

 

VIAZANIE SLUČKY

Úprava vykonaná na konci lana alebo spleteného kábla, aby vznikla slučka.

 

VIDITEĽNOSŤ (SVETLO)

Svetelná viditeľnosť, nazývaná aj viditeľné alebo optické spektrum, je časť elektromagnetického spektra, ktoré je viditeľné ľudským okom. Neexistuje žiadne presné vymedzenie viditeľného spektra: Ľudské oko, ktoré je prispôsobené svetlu je vo všeobecnosti maximálne citlivé na svetlo vlnovej dĺžky asi 550 nm, čo zodpovedá žlto-zelenej farbe.

 

VINYL

Syntetický termoplastický polymér. Používa sa pri výrobe jednorazových rukavíc. Odoláva vode, alkoholu a čistiacim látkam, nie je elastický.

 

VL

Hraničná hodnota vystavenia.
Koncentrácia nameraná v mg/m3 alebo v ppm po dobu vystavenia zodpovedajúcu jednému pracovnému dňu, teda 8 hodinám vystavenia, a príslušnému toxickému riziku. 

 

VLECT

Hraničná hodnota pri krátkodobom vystavení.
Koncentrácia nameraná v mg/m3 po dobu maximálne 15 minút, ktorú nie je možné prekročiť.

 

VLOŽKA

Ide o vložku, ktorá sa nachádza vo vnútri obuvi a je v kontakte s chodidlom.

 

VNÚTORNÁ (PODRÁŽKA)

Vnútorná podrážka je komfortná podrážka, zatiaľ čo vonkajšia podrážka je v kontakte so zemou a spolu tvoria dve časti podrážky topánky.

 

VODEODOLNÉ (ŠVY)

Švy, na ktorých je aplikovaný plastický film za účelom prevencie preniknutia vody (voda preniká absorpciou cez nite a stehové dierky) do výrobku. Švy sú potiahnuté pásom pomocou termofúzie, ktoré sú z materiálov podobných tým, z ktorého je vyrobený celkový výrobok, čo zaručuje infiltráciu vody a vytvára vodeodolný výrobok.

 

VODEODPUDIVÉ

Povrchová úprava materiálov, aby kvapky vody neprenikli do materiálu, ale skĺzli pod ňom. Môžeme povedať, že kvapky vody sú odpudené. Tento materiál však nie je vodotesný.

 

VODNÁ HMLA

Jemné kvapôčky výrobku, ktoré vznikajú počas rozprašovania.

 

VONKAJŠIA (PODRÁŽKA)

Vonkajšia podrážka, tiež nazývaná aj kontaktná podrážka, zodpovedá časti topánky, ktorá je v kontakte so zemou. Preto je táto časť vysoko odolná. Spolu s vnútornou podrážkou tvoria dve časti podrážky obuvi.

 

VULKANIZÁCIA

Vulkanizácia je postup, ktorý vynašiel Good Year a ktorý spočíva v zohriatí gumy na vysokú teplotu, aby sa mohla transformovať. Tento proces je využívaný pri výrobe máčaných rukavíc, ktoré sú vložené do pece po aplikovaní materiálu.

 

VÝPARY (DYM)

Malé častice rozptýlené vo vzduchu (aerosóly).

 

VÝSTUŽ

Prídavný diel (veľmi často z kože), prišitý na rukavicu v miestach, ktoré sú vystavené riziku oderu a prerezania (výstuž na dlaň, výstuž v tvare V (medzi palec a ukazovák) alebo pozdĺžna v prednej časti obuvi.

 

 

Z

 

ZALIEVANIE ZA TEPLA (ŠVY)

Šev pokrytý pásom látky kompatibilnej s látkou odevu a zváraný teplom, aby sa zvýšila ochrana a nepriepustnosť.

 

ZÁLOŽNÝ POPRUH

Záložný popruh, ktorý je súčasťou bezpečnostných postrojov, jeho úlohou je ramienka popruhov udržať na ramenách, aby sa v prípade pádu predišlo akémukoľvek riziku straty postroja. Záložný popruh nie je povinnou výbavou bezpečnostných postrojov.

 

ZANESENIE

Ide o saturáciu filtra. Ochranu dýchacích ciest zabezpečuje mechanická bariéra (prekríženie vlákien a elektromagnetická reakcia), keď je filter saturovaný, hovoríme o zanesení, používateľ pociťuje, že sa mu ťažšie dýcha.

 

ZARIADENIE, KTORÉ BLOKUJE ZMENU SMERU

Prvok, ktorý je súčasťou pohybujúceho sa elementu na ochranu proti pádu, aby sa nemohlo namontovať opačným smerom na zabezpečovací prvok.

 

ZÁTKY (DO UŠÍ)

Jednorazové proti hluku (EN 352-2): Vložené do ušných kanálikov, aby sa upchal zvukovod. Vo všeobecnosti sú z polyuretánu alebo z PVC, môžu byť tiež pripevnené na tenkú šnúrku, oblúk a/alebo kovovú detekovateľnú vložku (používajú sa v potravinárstve).

 

ZIPS (VNÚTORNÉ ŠITIE)

Zips, ktorý má vnútorné šitie tak, že z vonkajšej strany nie je viditeľné. Používa sa to kvôli estetike a za účelom minimalizácie trenia.

 

ZIPS (VODOTESNÝ)

Zips s vnútorným šitím pokrytý PU membránou za účelom vodotesnosti. Je to používané pri vodeodolných a technických výrobkoch.

 

ZLAŇOVAČ

Zlaňovacie/záchranné zariadenie, ktoré umožňuje jednej osobe alebo viacerým osobám vertikálne zlaňovanie obmedzenou rýchlosťou z vyššieho miesta na nižšie.

 

ZRENIČKA (REFLEX)

Prispôsobenie oka intenzite svetla: zrenička sa rozťahuje alebo sťahuje.

 

ZRKADLOVÝ

Úprava povrchu šošoviek, ktorá mu dodá zrkadlový vzhľad, ktorý umožňuje znížiť očnú únavu pri vystavení veľmi silným svetelným lúčom a zmenšuje bolesti spôsobené týmto vystavením (bolesti hlavy...). Táto úprava nie je kompatibilné s úpravou proti zahmlievaniu. Farba upraveného povrchu je zvyčajne zlatá.

 

ZRKADLOVÝ OBRAZ

Pozri zrkadlový.

 

ZVÁRANIE (WELDING)

Anglický výraz pre zváranie. Slovo WELDING (alebo W v kóde výrobku) sa nachádza na sérii výrobkov špecifických pre zváračov: jednorazové masky s uhlíkovým filtrom, zváračské okuliare a kukly so špeciálnym tmavým filtrom, ktorý chráni zrak a tvár počas zvárania.

 

ZVRŠOK

Predná časť, ktorá sa nachádza na vrchnej časti chodidla a tiahne sa po stranách.

 

ZVRŠOK

Vrchná časť topánok, ktorá sa nachádza nad podrážkou a ktorá sa skladá z jazyka, hrdla a päty a zadnej časti.

 

ZVUK

Zvuk je akustická vibrácia, pohyb častíc v elastickom prostredí vo vzduchu. Zvuk sa charakterizuje svojou intenzitou (amplitúda zmeny tlaku na vzduch): silnou alebo slabou, ktorá sa vyjadruje v decibeloch (dB). Zvuk sa charakterizuje aj výškou: ostrý alebo tlmený (počet oscilácií za sekundu), ktorá sa vyjadruje v Hertzoch (Hz).

 

ŽERZEJ

Ľahké a pružné úplety, ktorých lícna a rubová strana sú odlišné. Používajú sa na výrobu tričiek a spodnej bielizne. Výhody sú poddajnosť a komfort.