Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


o tovare » Prehľad materiálov » Prehľad väzieb

 

SINGLE JERSEY

Jemná záťažová pletenina s charakteristickými stromčekovitými stĺpikmi na lícnej strane a oblúčikmi na rubovej strane. Väzba sa vyznačuje ťažnosťou, mäkkosťou a ľahkou párateľnosťou. Priadza použitá na spracovanie pleteniny má vplyv na výslednú kvalitu tovaru.

 

 

 

SINGLE JERSEY SLUB

Jemná záťažová pletenina s charakteristickou strakatou štruktúrou. Pre docielenie výsledného efektu sa používa priadza so silnejšími a slabšími miestami po celej dĺžke, ktoré sú vytvorené zmenou tesnosti zákrutu. Tento materiál sa vyznačuje tiež pružnosťou.

 

 

 

PIQUE

Záťažná vzorovaná pletenina s plastickým geometrickým vzorom z lícovej strany. Na rubovej strane je doplnená podkladovou niťou. Tento druh pleteniny je obľúbený pri výrobe polokošiel a odeve vhodnom pre šport a pohybové aktivity. Výrobky z neho vyrobené sú priedušné a ľahké na údržbu.

 

 

 

INTERLOCK PIQUE

Väzba záťažnej interlokovej pleteniny so vzorom, kde sa striedajú dva plné interlokové riadky s riadkom jednolícnym podkladaním. Jedna strana pleteniny má keprovo rozsadené vytiahnuté očká, druhá strana je hladká.

 

 

 

DOUBLE FACE

Double face pletenina nazývaná tiež ako obojlícna. Väzba má na lícnej aj rubovej strane husto striedajúce lícne aj rubové stĺpiky. Vo voľnom stave je možné vidieť očká iba lícne, v natiahnutom aj rubové. Táto pletenina vyzerá identicky z rubu aj lícu a v priečnom smere vykazuje vysokú pružnosť materiálu.

 

 

 

REBROVÝ ÚPLET

Obojlícna pletenina tvorená drobným vzorom rebrovania, označovaným 1:1, či 2:2. Tento údaj určuje pomer lícnych a robových riadkov pleteniny, ktoré sa pravidelne striedajú. Výsledným efektom je plastický vzor drobných riadkov na oboch stranách materiálu. Rebrový úplet je pružný, najčastejšie býva používaný pre vznik golierov, manžiet, lég a lemov polokošieľ a mikín.

 

 

 

VÝPLNKOVÁ PLETENINA – nepočesaná

Záťažná pletenina s charakteristickými stromčekovitými stĺpikmi na lícnej strane a oblúčikmi na rubovej strane. Väzba je doplnená výplnkovou niťou, ktorá je vedená po rubovej strane pleteniny. Pridaná niť zvyšuje pevnosť, absorbčnú schopnosť i objem pleteniny.

 

 

 

 

VÝPLNKOVÁ PLETENINA – počesaná

Záťažná pletenina s charakteristickými stromečkovitými stĺpikmi na lícnej a počesaným mäkkým povrchom na strane rubovej. Rubová strana materiálu, doplnená o výplnkovú niť, je uvoľnená mechanickou úpravou. Takto upravený povrch má väčší objem a vykazuje hrejivejšie vlastnosti.

 

 

 

FLEECE

Záťažná pletenina charakteristická husto počesaným mäkkým povrchom po oboch stranách materiálu. Má vynikajúce tepelne izolačné vlastnosti, dlhú životnosť a je nánenáročný na údržbu. Často býva ošetrený antipilngovou úpravou. Výrobky sú vhodné pre výšivku a laserové gravírovanie.

 

 

 

STRETCH FLEECE

Z vonkajšej strany hladká z vnútornej strany počesaná, funkčná, strečová pletenina s vynikajúcimi tepelne izolačnými vlastnosťami. Je mäkká, ľahká, priedušná a rýchloschnúca. Ideálna pre šport a pohybové aktivity. Vnútorna strana materiálu je ošetrená antipilngovou úpravou.

 

 

 

PLÁTNO

Pevná, pravidelne sa opakujúca sa väzba, ktorá sa vyznačuje rovnakým vzhľadom ako lícna tak rubová strana. Svojim jednoduchým a hustým usporiadaním vytvára rovnomerný, hladký povrch, ktorý je vhodný pre potlač a výšivku. Tkaniny sú vyrábané z kvalitnej česanej bavlny alebo polyesteru.

 

 

 

POPELÍN

Najpoužívanejší typ materiálu pre výrobu košieľ. Je mimoriadne jemný, príjemný na dotyk, napriek tomu dostatočne tuhý. Je vyrábaný klasickou plátnovou väzbou, ktorá má vyšší počet osnovných, než háčkovaných nití.

 

 

 

OXFORD

Väzba odvodená od plátnovej väzby. Rozdielom je, že pri vzniku tkaniny sa striedajú minimálne dva osnovné a dve háčkované nite. Oxford tkanina je lesklejšia než plátno. Má široké uplatnenie. Môže byť tvorenáako z prírodných, či syntetických priadzí.

 

 

 

RIP STOP

Veľmi pevná pravidelne sa opakujúca väzba. Do hladkej takniny sú v odstupoch 5 - 8 mm zatkané hrubšie osnovné a háčkované nite. Povrch získava efekt mrišžkovanej štruktúry. Táto pomyselná mriežka zásadne zvyšuje odolnosť tkaniny proti natrhnutiu a oderu.

 

 

 

KEPER

Väzba charakteristická šikmým riadkovaním, ktoré sa pravidelne opakuje. Je tvorená striedaním sústavy osnovných a háčkovaných nití. Tkanina je veľmi pevná, odolná proti roztrhaniu a ľahko sa udržuje. Najčastejšie využitie keprovej väzby je v denime, či pracovných odevoch. Materiál je obľúbený aj pre výrobu šiltoviek, výva hladký a brúsený. Povrchová úprava brúsenia kepru zjemní povrch a dodá matný vzhľad.

 

 

 

FROTÉ

Slučková tkanina tvorená pevnými slučkami po oboch stranách materiálu. Jedná sa o trojrozmernú textíliu s veľmi mäkkým dotykom a vynikajúcimi absorpčnými vlastnosťami. Vyrábajú sa z nej predovšetkým uteráky a osušky v materiálovom zložení 100% bavlny, či zmesy bambusového vlákna a bavlny.

 

 

 

NETKANÁ TEXTILIA

Textília vyrobená bez použitia pletenia, či tkania. Vstupnou surovinou býva tavenina polyméru polypropylénu. Výsledkom je hladká, plošná porézna textília s relatívne vysokou ťažnou pevnosťou a nízkou pevnosťou v odere a ohýbaniu. Materiál je obľúbený v priemysle vďaka nízkym vstupným nákladom a dobrým filtračným a izolačným vlastnostiam.

 

 

ÚPRAVY:

 

PREDZRAZENÁ BAVLNA

Behom výrobného procesu bavlnených produktov dochádza k zmenšeniu priestoru medzi jednotlivými vláknami a tým sa eliminuje riziko zmrštenia textílie pri pracom a sušiacom cykle. Tento proces umožňuje finálny výrobok prať na vysoké teploty, pričom sa umožňuje odstránenie všetkých nečistôt a baktérií.

 

 

MERCEROVANÁ BAVLNA

Proces mercerácie prebieha ponorením bavlnenej priadze do kúpeľa, v ktorom dôjde k zmene prierezu a narovnaniu nerovnomerných vlákien. Prierez vlákna tak získa takmer dokonalý tvar. Finálny materiál sa stane hladší, lesklejší a jemnejší na dotyk. Merceráciou sa dosiahne vyššej pevnosti a lepšej stálosti farieb materiálu.

 

 

SILIKÓNOVÁ ÚPRAVA

Ošetrenie látky v silikónovom kúpeli z dôvodu zdokonalenia jej vlastností podobne ako aviváž, avšak s trvalejším efektom. Takto ošetrený výrobok je hebký na dotyk, odolný voči nečistotám, menej sa špiní a omnoho lepšie k nemu priľne potlač.

 

 

ANTIPILINGOVÁ ÚPRAVA

Antipilingová úprava minimalizuje uvolňovanie vlákien a tým predchádza žmolkovaniu textílie. Vďaka tomuto procesu dochádza k fikácii a stabilizácii jednotlivých vlákien. Znižuje sa tak znehodnotenie vrchnej vrstvy pri nadmernom namáhaní a trení, a tým sa predlžuje samotná životnosť a funkčnosť výrobku.

 

 

PU ÚPRAVA

Dlhotrvajúca vrstva polyuretánu, ktorá sa nanáša z jednej strany základnej tkaniny, zaisťuje odolnosť voči vode, vlhkosti, oderu a nečistotám. Vďaka špeciálnemu zloženiu je vrstva pružná, ľahká a neovplyvňuje tak vlastnosti produktu.

 

 

PA ÚPRAVA

Polyakrylová úprava sa využíva pre zlepšenie mechanických a výkonnostných vlastnosti tkaniny. Využitie nájdeme predovšetkým u outdoorových odevov a vyznačuje sa vetruodolnosťou a pevnosťou v ťahu.

 

 

TPU LAMINÁCIA

Trvanlivá vrchná vrstva, tvorená termoplastickým polyuretánom, zaručuje stálosť materiálových vlastností. Spojenie TPU membrány s povrchovým materiálom zachováva flexibilitu celého produktu a zaisťuje nepremokavosť, odolnosť proti oderu a vynikajúcu pevnosť v ohybe a ťahu.

 

 

STRIEBORNÝ ZÁTER

Špeciálny matný strieborný záter, nanášaný z vnútornej strany tkaniny, zlepšuje úžitkové vlastnosti materiálu. Zvyšuje odolnosť voči vode, zabraňuje transparentnosť povrchového materiálu a je dlhodobo odolný voči praniu.